V ARCUSU proběhly volby!

      Pátek šestého května byl na našem gymnáziu dnem volebním. Studenti s podporou svých profesorů připravili a zorganizovali parlamentní volby „nanečisto“ podobné skutečným volbám do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. A vzali to vskutku vážně. Žáci sexty a septimy založili fiktivní politické strany s vlastními politickými programy, prostřednictvím nichž chtěli získat přízeň voličů. Vzniklo osm osobitých stran (České strana národních hodnot, Lidská strana demokratická ‚LSD‘, Svoboda a demokracie, Zelený směr, Za lepší život, SKOK, Strana pro Česko a nakonec Rovnoprávnost) a rozjely pořádnou marketingovou kampaň.

Po škole se začaly rozdávat letáky s volebními programy, k nim koláčky, cupcaky, koblihy. Skoro to vypadalo, že spíš než o volby jde o soutěž v pečení, ve které jednoznačně vedly ledňáčky dle receptu jedné z našich profesorek.

Jen u pečící euforie ale nezůstalo. Škola v době předvolební kampaně získala nový vzhled díky všudypřítomným letákům, plakátům a nálepkám strany Rovnost, které jsem našla na své šatní skříňce, v době vrcholící kampaně i na své manikúře. Nebyl to špatný nápad. Byl skvělý.

A strana Rovnost znovu šokovala, když u vchodu do školy rozdávala poukázky na let balónem. Dámy a pánové, poukaz na létající balón, to trumflo i koblihy nebo guláš s pivem. Myslím, že politici se mají ještě co učit. A to ještě přišly slevové kupóny a barevné hypnotizující větrníky s nápisem LSD.

Propagace je jedna věc, ale úplně jiná je debata. Ta proběhla pátého května ve velké posluchárně. Jednotliví uchazeči už se nemohli schovat za pulty s jídlem a zalepit se plakáty, tady už šlo do tuhého. Padly opravdové pecky, jednou z nich byla wifi v metru, další radikální snížení povolené věkové hranice pití alkoholu na šestnáct let. Mezi další výrazné body patřily kupříkladu povinné odvody, realizace finského systému školství u nás či  legalizace marihuany.

Sladká tečka přišla na závěr, červená třešnička na dortu v podobě strany vzhlížející se v kališnictví. Kdyby je tak Jan Žižka mohl vidět! Musím uznat, že jsem nečekala, že vrcholem všeho bude vlajka se žlutým kalichem na červeném poli, opravdu mysleli na všechno. S jejich radikálním programem se nesla také smršť humoru, který pomáhal odlehčit  precizní prezentaci. Nějaké to větší ticho nastalo, když hrdě pozvedli tablet a odpočítali rovných 20 vteřin ticha za Jana Husa. Pro jistotu si dovolím dopředu říci, že blaničtí rytíři zůstávají tam, kde jsou, tato strana nevyhrála, ale o tom až později.

Konečně šestého května se ukázalo, jak strany obhájily své programy – nastal den voleb. Někteří dokonce i v tento den mysleli na své hladové voliče, kterým jistě občerstvení přišlo vhod po tom usilovném rozhodování. Jednomu šťastlivci ze stran profesorů se dokonce podařilo získat ráno luxusní snídani do kabinetu.

Za plentou už byl ale každý sám za sebe a legrace šla stranou, bylo načase zvolit stranu, která si zasloužila hlas. Bylo hezké pozorovat, že se skutečně všechny tři přestávky povedlo nashromáždit u volební místnosti frontu větší, než jaká se v podobě hada táhne k bufetu o velké přestávce.

Hlasy byly sečteny. A jak to dopadlo? Výsledky byly velmi těsné. Strany se umístily v následujícím pořadí:

Na celé čáře s náskokem 14 bodů vyhrála Strana pro Česko, mezi hlavní body jejich programu patřila již zmíněná wifi v metru a snížení věkové hranice pro požívání alkoholu.

Důkazem toho, že hlasování bylo skutečně velmi vyrovnané, je fakt, že na druhém místě se umístily hned tři strany s počtem bodů 13. Jmenovitě strana Rovnoprávnost, která u mě získala plný počet bodů za promyšlenou marketingovou kampaň – právě zástupci této strany rozdávali letáky s létajícím balónem a vylepili nálepky po škole. Mezi stěžejní body jejich programu patřily mimo jiné povinné odvody. Lidská strana demokratická se zvučnou zkratkou „LSD“ se zaměřila na reformu školství podle finského vzdělávacího systému. Zelený směr, jak již název napovídá, věnoval značnou část svého programu  životnímu prostředí a elektronické evidenci tržeb.

O třetí místo se podělily s 11 body  strany Svoboda a demokracie podporující uprchlíky a školství a strana SKOK se svou kališnickou politikou.

Česká strana národních hodnot se svou orientací na Východ skončila na čtvrtém místě. Peloton osmi stran uzavírá strana Za lepší život, pro niž je nosným bodem volebního programu zvýšení spotřební daně.

 

Za všechny účastníky tohoto projektu chci poděkovat vedení školy za to, že nám tohle všechno umožnilo, profesorskému sboru za aktivní účast v našich „volbách“.

Závěrem si dovolím podotknout, že pokud v budoucnu naši spolužáci z nižších ročníků zorganizují podobný projekt – pevně doufám, že ano – , budou mít co dělat. Laťka byla nasazena hodně vysoko.   

Anna Netolická, sexta